Mer än 3,5 miljoner människor på jorden har testat positivt för coronaviruset. Det betyder att åtminstone så många säkert fått smittan. I verkligheten kan det finnas mycket fler smittade personer, eftersom inte alla testats.
Hälften av de smittade finns i Europa. En tredjedel av de smittade finns i USA. 250 000 människor har dött i corona- virussjukdomar. Över 120 000 människor har dött i Europa.
Enligt studier vid University of Minnesota i USA, kan coronakrisen fortsätta i upp till två år. Enligt amerikanska forskare lönar det sig för människorna att vara beredda att sjukdomen kommer tillbaka i vågor.
Vaccin mot coronaviruset utvecklas i flera länder. Vaccinet kommer att vara klart tidigast nästa år.
Reglerna lättar i Finland
Finlands regering beslöt på måndag att lätta på reglerna också i Finland. Biblioteken öppnar genast och lånar ut böcker och annat material igen.
Fritidsplatser utomhus öppnar den 14 maj. Dagisar och grundskolor öppnar också då. Restaurangerna öppnar i början av juni. Också muséer och simhallar öppnas den 1.6.
Källor STT, Yle, HS